Eilat (Eljat), Izrael

Na internetovém vyhledávači letenek Skyscanner jsem delší dobu viděl nabídky zpátečních letenek do města Eilat v Izraeli za cca. 1200 Kč se společností Ryanair. Vybrali jsme si datum 13.1.-17.1.2020 a jeli s tím, že to vyzkoušíme.

Let se společností Ryanair byl naprosto v pohodě, pilot byl čech, stewardi byli češi a angličan.

Přílet na letiště Eilat Ramón naprosto v pohodě, začalo to pohovorem s celníky, proč jste přijeli co tam budete dělat atd. Pokud u někoho viděli vízum z nějaké arabské země, tak se ptali co dam dělal. Neviděl jsem že by někoho nepustili. Na letišti je bezplatná fungující Wifi.

První věc co jsme řešili bylo vybrat nějaké místní peníze z bankomatu abysme mohli koupit lístky na autobus do centra Eilatu. Před východem z letiště byla prodejna lístků, kde se dalo platit kreditní kartou, cca 55 Kč za 2 lístky.

Vpravo od východu z letiště je stanoviště autobusů, kde jsme čekali na autobus č. 30. Řidiči jsme ukázali lístky, které on označil jako použité a jeli jsme, my na Central Bus Station. Sice to hlásilo Wifi s autobuse, ale nepodařilo se mi připojit.

U zastávky Central Bus Station, je banka s bankovními automaty, kde jsem vybíral první šekely. Jeden bankomat mi ukázal že "karta nepodporuje mezinárodní transakce", což je nesmysl, ostatní již fungovali bez problémů. Kurz 1 šekel - 6.60 Kč. Výberní automaty které nepatřili bankám, ale stáli na ulici, tak mi předem hlásili že budou účtovat asi 8 šekelů za výběr.

Pěšky jsme se s pomocí aplikace Mapy.cz (offline mapy, Izrael) dostali k hotelu. Aplikace fungovala pro celé město, včetně autobusových zastávek s čísly linek autobusů. Jen v kopcích byl zeleně na mapě označen park, kde ve skutečnosti bylo jen pár uschlých květit a keříků.

My jsme si přes aplikaci Booking.com objednali Adi Hotel*** , Topaz st., checkin v pohodě, pouze jsme předložili pasy a zaplatili ubytování u příjezdu. Cena cca. 4.500 Kč za 4 noci za dvoulůžkový pokoj. Hotel klasická tříhvezda, žádný luxus, ale na přespání a vysprchování naprosto dostačující. Snídaně formou bufetu byla v ceně, švédský stůl a vejci, zeleninovými saláty, nakládanými rybami, grepovým džusem atd. Opět naprosto dostačující. Snídaňový personál mluvil většinou rusky. V celém hotelu byla fungujicí Wifi. Dostali jsme pokoj s balkónem který měl jednak výhled na moře, dále byl umístěn tak, že na něj celý den svítilo sluníčko, pecka.


Pláž byla pár set metrů od hotelu. Těch pláží je tu několik, pláž směrem k přístavu, kde se nedá vlézt do vody přímo ale musí se použít lávka se schody, na této pláži nikdo nebyl. Pak je tam hlavní pláž u obřích hotelů, tato je ohražena bójemi plus je tam "provozní doba", kdy je povoleno se koupat, což je doba kdy je přítomný plavčík, z nás to bylo od 10:00 do 16:00h. Na pláži jsou k dispozici lehátka, která nás sice nechali použít, ale co jsme zaslechli z komunikace návštěvníků se zaměstnanci pláže, tak lehátka jsou pouze pro hosty přilehlých obřích hotelů, tito by měli mít voucher na použití lehátka. Místní "trh", kde přavážně černoši prodávají různé cetky, nic co by nás zaujmulo.Velké hotely u hlavní pláže

Molo


My jsme šli na pláž u parkoviště pro karavany směrem k Jordánským hranicím. Žádná omezení, slunečníky. Po pár metrech kamínků v moři písek. 20m od břehu hloubka cca 1m. Moře krásně čisté, buď klidné nebo s malými vlnkami. Zdroj pitné vody, vymezená místa na grilování. Na celém prostoru pláže bylo pokrytí obecní Wifi.Dle předpovědí mělo být v zimě v Eilatu okolo +20C. Úterý 14.1. až pátek 17.1. jsmě měli maxima +23C až +25C, krásné počasí pár mráčků. V noci/ráno krásných +15C až +17C tj. ideální počasí na spaní.

Co mne překvapilo bylo chování řidičů na přechodech, vždy pustili chodce, i když se chodec pokoušel pustit je, např. když kamión/autobus sjížděl z kruhového objezdu, který není moc velký a blokoval dopravu za ním. Místní vcházeli na přechod tak, že se ani nedívali jestli něco jede.

Asi jediné minus pro nás byly ceny. Točené pivo v hospodě okolo 20 šekelů, hlavní jídlo okolo 100 šekelů, pizza v PizzaHutu za 90 šekelů. Našli jsme "ruský obchod" kde měli celkem slušné ceny, např. místní pivo GoldenStar za 7 šekelů 0.5 l plechovka. Byl tam trošku problém, že ne u všech produktů měli ceny uvedeny, ale jinak to šlo.

Eliat je směrem na Egypt obklopen kopci. V kopcích jsou označené cyklo/pěsí stezky.

Na pláži se pohybuje spousta místních koček, nikoho neotravují, nikdo si jich moc nevšímá. Jen když u někoho vidí žrádlo tak se vetřou s tím, že by mohli něco dostat.

Eilat

Odjezd byl odpoledne, autobusem č. 30 z centra. Lístek pro jednoho stojí pod 5 šekelů, dá se zakoupit u řidiče. Problém byl s vytisknutím Palubního lístku do letadla, na recepci hotelu chtěli 20 šekelů za stránku, měli jsme 2. Kousek od Central Bus Station jsme našli internetovou kavárnu, Kde si účtovali 5 šekelů za internet do 10 min, 5 šekelů za první stránku tisku a 2 šekely za druhou. Na letišti byl opět pohovor s Celním úředníkem/úřednicí, co jsme v Eilatu dělali, jestli jsme byli i někde jinde (asi myšleno v Egyptě nebo Jordánsku), pak jsme dostali několik lístků a do letadla.